Ga naar de inhoud

Zwerfbeer

schrijven over reizen

Menu
  • Home
  • Reisverhalen
  • Reisboekrecensies
  • Beer Visser
Menu

Op zoek naar de zijdesifaka

Geplaatst op maart 18, 2019december 28, 2023 door Beer Visser

Ik ben aangekomen in de meest afgelegen ecolodge van Madagaskar: Simpona Ecolodge in het woud van Antsahabe in natuurpark Makira, ten noorden van Maroantsetra. Een motorbootje voer Petra, de programmamanager van de WCS, en mij over de Antainambalanarivier in vijf uur naar dit woud. Een tocht waar je normaal gesproken zo’n drie uur over doet, maar de stroming is nog krachtig door al het regenwater dat is gevallen na de cycloon. Een voettocht van twee uur bracht ons vervolgens naar deze lodge. Dat wil zeggen: twee uur voor Petra en mij. Want de Malagassiërs die ons vergezellen – een gids, een kokkin, een lokale medewerker van de WCS en een aantal vrouwen uit het nabijgelegen dorp – zijn binnen een halfuur al boven. Zonder schoenen en inclusief onze proviand en bagage die ze dragen op hun hoofd alsof het niets is, leggen ze het traject bijna rennend af. Voor ons is het minder gemakkelijk: het pad is steil, soms meer dan 65%, glibberig, en de treden – als die er zijn – zijn hoog terwijl ze vaak te klein zijn om je hele voet op te zetten. Als we uiteindelijk aankomen, hebben de vrouwen onze bungalows gebruiksklaar gemaakt en is de kokkin druk bezig ons eten te bereiden.

Het is prachtig hier: in het noordoosten van het land bevinden zich de laatste primaire regenwouden van Madagaskar. In deze wouden struinde de Malagassische megafauna nog maar tweeduizend jaar geleden rond totdat de mens het land bereikte en deze enorme dieren waarschijnlijk uitroeide. Het is de natste plek van het land. Tussen de regenbuien door, die hier vallen alsof er een gigantische emmer wordt leeggegooid, schijnt een hele warme zon. In dit gebied leeft een zeldzaam dier: de zijdesifaka, een lemurensoort. Er zijn er maar zo’n 250 van. Daar moet gelijk bij gezegd worden dat er nooit veel van zijn geweest. Ze komen alleen maar voor in dit specifieke gebied. In Madagaskar is ongeveer 80% van alle dier- en plantensoorten endemisch. En veel is niet alleen endemisch aan het land, maar ook aan een afgebakend gebied in het land. Het woud van Makira, een stipje op de wereldkaart, bevat 1% van alle biodiversiteit van de wereld.

De lodge is gebouwd op een voormalige illegale rijstplantage. Toen werd ontdekt dat er twee groepen sifaka’s in de buurt van de plantage leefden, werd de plantage opgedoekt en een onderzoekscentrum ingericht. Daar zijn nu twee toeristenbungalows aan toegevoegd. Het mooie van dit ecotoeristische project is dat het door de lokale gemeenschap is opgezet. De hele gemeenschap bepaalt wat er gebeurt met de jaarlijkse winst. Het afgelopen jaar hebben ze er cement mee aangeschaft voor de vloer van het lokale hospitaaltje. De WCS ondersteunt de gemeenschap met de professionalisering van het project. Ik ga hier de komende weken mee helpen. Maar eerst wil ik natuurlijk de zijdesifaka zien.

Twee gidsen nemen ons mee het woud in. We doorkruisen rivieren tot ver boven onze knieën, lopen over glibberige paden, hijsen ons aan lianen naar boven en glijden op ons achterste naar beneden. Mijn angst voor spinnen geef ik geen kans, want die vergroot de mogelijkheid op een serieuze valpartij. Maar geen glimp van de zijdesifaka. Wel zien we een hoop andere dieren waaronder een brookesia, de kleinste kameleon ter wereld. Hij past op mijn pink, wat hij niet leuk vindt. (Sommige passen op een vingernagel!) Ik zet hem weer terug op de bladeren en als hij van een bruin naar een geel blad wandelt, verandert hij voor mijn ogen van kleur.

We nemen een andere route. Nu gaan we niet meer omhoog of omlaag maar horizontaal langs een steile helling. Dat wil zeggen: ik plant mijn door de gids vervaardigde wandelstok tussen mijzelf en een potentiële val aan de linkerkant, klamp me vast aan een boom aan de rechterkant, en schuifel daartussen over de spekgladde ondergrond. De gidsen huppelen ondertussen op blote voeten langs de afgrond naar boven turend op zoek naar een sifaka. Het begint te regenen, eerst zachtjes, vervolgens krijgen we een stortbui over ons heen. Ik ben er nu wel klaar mee. De gidsen leiden ons terug naar de lodge. Als we het dak van onze bungalows al zien, springt er toch ineens een sifaka door het bladerdek. En nog één. Twee sneeuwwitte halfapen met zijdeachtige vachten en zwarte gezichtjes kijken op ons neer. Ze maken alarmerende blafgeluidjes en zijn duidelijk niet blij met ons. Maar ik wel met hen! Want ik sta middenin een ongerept oeroud woud te kijken naar één van de zeldzaamste dieren op aarde die hier in alle vrijheid hun leven leiden zoals alle wilde dieren zouden moeten kunnen.

Onder de douche trek ik nog drie bloedzuigers van mijn kuiten en buik. Volgezogen verdwijnen ze in het doucheputje.

Dit is een verhaal uit Het zingen van de indri – dwars door Madagaskar.

  • Afrika
  • Madagaskar
  • Geef een reactie Reactie annuleren

    Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

    Laatste berichten

    • Wandelen langs Haagse Bomen
    • Londens Corners
    • Barcelona fiesta
    • Wolven op de Veluwe
    • Een fietstocht langs de Nederlandse kust

    beervisser

    traveling, hiking, exploring our beautiful planet

    De rupsen van de stippelmot hebben het weer druk! De rupsen van de stippelmot hebben het weer druk!
#rups #stippelmot #insect
    Daar is ie dan! HAAGSE BOMEN, het eerste magazine Daar is ie dan! HAAGSE BOMEN, het eerste magazine van Raaf! Met interviews met uiteenlopende mensen: van wethouder en boswachter tot boomonderzoeker en kunstenaar; verhalen van inwoners uit alle hoeken van de stad - van Schilderswijk tot Vogelwijk -  over hun favoriete Haagse boom, bijzondere groengebieden en markante bomen, en een aantal columnisten  over hun liefde voor de bomen in de stad. Nu verkrijgbaar in de webwinkel van Raaf! https://uitgeverijraaf.nl/product/haagse-bomen

#HaagseBomen #DenHaag #bomen #magazine #trees #UitgeverijRaaf
    HAAGSE BOMEN, het eerste magazine van mijn Uitgeve HAAGSE BOMEN, het eerste magazine van mijn Uitgeverij Raaf in samenwerking met de Bomenstichting Den Haag! Met interviews met uiteenlopende Hagenarezen, columns, ingezonden verhalen, Haagse groengebieden en markante bomen. Je kijkt nooit meer hetzelfde naar een Haagse Boom nadat je dit mooie magazine hebt gelezen. Vanaf 10 mei is het te koop!

#HaagseBomen #bomen #trees #DenHaag #magazine #UitgeverijRaaf
    Lena, Nestor en Luna. Twee madammekes Pis naast ee Lena, Nestor en Luna. Twee madammekes Pis naast een manneke.
#Gent #Vlaanderen #België #madammekes
    Enclosed content chatting away in the colour invis Enclosed content chatting away in the colour invisibility (Anouk Kruithof)
#boeken #books #art #troost
    Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. En het is grijs. Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. En het is grijs...
#Londen #Thames #Engeland #GrootBrittannië #grijs #skyline
    THE WILD TABLE OF LOVE van Gillie & Marc: aan tafe THE WILD TABLE OF LOVE van Gillie & Marc: aan tafel met de tien meest bedreigde diersoorten ter wereld.
#LoveTheLast #TheWildTableOfLove #Londen #London #Engeland
    Winterochtendwandeling in Hyde Park #tree #winter Winterochtendwandeling in Hyde Park
#tree #winter #HydePark #Londen
    De veteraan van Clingendael: deze Hollandse linde De veteraan van Clingendael: deze Hollandse linde is rond 1733 geplant en uitgeroepen tot eerste veteraanboom van Nederland. Kan zo nog een paar eeuwen mee!
#clingendael #DenHaag #veteraanboom #HollandseLinde #linde #boom #tree
    Blikjeskunst in Barcelona #streetart #Barcelona #S Blikjeskunst in Barcelona
#streetart #Barcelona #Spanje
    Woestijnwandeling #DesiertoDeAbanilla #Murcia #Spa Woestijnwandeling
#DesiertoDeAbanilla #Murcia #Spanje #hiking #woestijn
    Regendagje in Zaragoza, dus het Museo Goya bezoch Regendagje in Zaragoza,  dus het Museo Goya bezocht met werk van de Grote Meester. Zeg nou zelf: het is toch ongelofelijk dat dit in 1780 is gemaakt?!
#Zaragoza #Spanje #FranciscoGoya #Goya
    Processie tijdens de Fiestas del Pilar in Zaragoza Processie tijdens de Fiestas del Pilar in Zaragoza 
#Zaragoza #Spanje #FiestaDelPilar #plazadelpilar #processie
    Rondje Bordeaux... #Bordeaux #Frankrijk #stedentr Rondje Bordeaux...

#Bordeaux #Frankrijk #stedentrip #MetDeTrein
    Genieten van de ochtendzon... #zonaanbidder #kat # Genieten van de ochtendzon...
#zonaanbidder #kat #catsofinstagram
    Op de grote stille heide. Staat weer erg vroeg in Op de grote stille heide. Staat weer erg vroeg in bloei dit jaar. Verontrustend,  maar wel mooi...
#heide #HogeVeluwe #Veluwe #Gelderland
    Het was goed toeven in de schaduw van deze prachti Het was goed toeven in de schaduw van deze prachtige beuken in het Hoenderlose bos.
#bos #Hoenderloo #Veluwe #Gelderland #wandelen
    Vorige week fietste ik langs de kust van Den Haag Vorige week fietste ik langs de kust van Den Haag naar Castricum en weer terug. Vossen, herten, hooglanders, kikkers: ik kwam van alles tegen. 

Een beeldverslag voor de liefhebbers op www.zwerfbeer.nl/een-fietstocht-langs-de-nederlandse-kust/

@nederlandfietsland
#LFKustroute #fietsen #Castricum #DenHaag #NederlandseKust
    Drie tijgerrupsen #rups #caterpillar #insect Drie tijgerrupsen 
#rups #caterpillar #insect
    Den Haag - Katwijk - Den Haag met een straffe tege Den Haag - Katwijk - Den Haag met een straffe tegenwind op de terugweg. Volgende week naar Castricum. Moet lukken!
#fietsen #NederlandsKustpad #Meijendel
    Volg op Instagram

    • Instagram
    • Mail
    © 2025 Zwerfbeer | Aangedreven door Minimalist Blog WordPress thema